Még egy átlagos hétköznap során is rengeteg élmény ér bennünket. Csak valószínűleg a nagy rohanásban észre sem vesszük ezeket. Helyette nekiállunk keresni, majd több ezer forintért venni egyet, mert hát azt lefotózzák, az jobban elmesélhető, mint az, hogy este a kedveseddel ittatok egy pohár igazán finom bort a gyönyörű naplementében egy fárasztó nap után. Vagy aznap olyan örömmel szaladt hozzád és ölelt meg gyermeked, mint már régen. Vagy csak sikerült végre hajat mosnod, és most új emberként tekintesz a világra. Apró örömök az életben. Nem mondom, hogy az extrémebb élmények nem fontosak. Persze, kell bakancslista, sőt! De ne görcsöljünk rá teljesen, ne higgyük, hogy az élet amúgy tök unalmas, muszáj túlóráznunk, hogy aztán befizethessünk valami izgalmasra. Kicsit lassítsunk le, nézzünk körül, és próbáljunk meg a jelenben lenni, átélve az adott pillanat által nyújtott élményt.
A múlton való töprengés és a jövő tervezése helyett, ha megéljük azt, ami épp történik, jobb az esélyünk a kiegyensúlyozott életre.
A tudatos jelenlét gyakorlásakor figyelünk, és úgy látjuk a dolgokat, ahogy azok vannak. Nem kell, hogy bármin változtassunk. A technika két alappillére a figyelem önszabályozása és az élményorientáltság. Előbbi lehetővé teszi, hogy a figyelmünk tartósan az aktuális élményekre irányuljon, megnövelve ezzel a mentális történések felismerésének lehetőségét. Az élményorientáltság pedig az egyén adott pillanatban zajló élményeire irányuló, sajátságos hozzáállást foglalja magában, melyet a kíváncsiság, nyitottság és elfogadás jellemez. Az aktuális élményekkel kapcsolatos elfogadó tudatosság csökkenti az elkerülést és érzelmi tudatossághoz vezet. Ezek révén idővel és némi gyakorlással eljuthatunk a jelen teljes megéléséhez.
Hogyan maradj a jelenben? Először is, nincs szükség különféle drága tanfolyamokra, coach-okra és elvont jógik aszketikus tanaira sem. Segíthetnek ugyan, de hidd el, egyedül is képes vagy rátalálni magadra! Ehhez csak annyit kell tenned, hogy beiktatsz az életedbe “lét tudatos” perceket. Egészen hétköznapi helyzetekkel érdemes kezdeni:
Egy másik módszer még hétköznapi élményeink felfedezésére, a naplóírás. A naplóírás nemcsak kedves szokás, hanem egy olyan szuper tevékenység, amely segít feldolgozni a napi eseményeket, önreflexióra késztet, fejleszti az íráskészséget, és segít, hogy a naplóíró megtalálja saját magát és egyéni hangját. Rengeteg féle naplót vezethetünk, és rengeteg féle problémánkra tudunk vele egyszerűen és olcsón megoldást találni. És egy-egy napunkat vissza olvasva hamar észrevehetjük, mennyi minden is történt velünk, csak a nagy száguldásban, a jelen helyett a múlton való rágódás és a jövő tervezgetése közben nem vettük észre.
A minimalista életmódhoz ez is hozzátartozik, hogy figyelünk, koncentrálunk a jelenünkre, és észre vesszük a körülöttünk lévő pozitív eseményeket, elégedetté válunk, mert örülünk annak, ami van. És mindenkinek mindig van oka boldognak lenni! Csak vegyük észre!