A túl sok tennivaló egy idő után testi-lelki tüneteket okoz, nagyon fontos komolyan vennünk. A felhalmozott feladatok miatt érzett fáradtság és levertség már a legegyszerűbb dolgok, mint például a mindennapos vacsora utáni takarítást is legyőzhetetlen elintéznivalónak tűnik.
Szerencsére a minimalizmus legnagyobb hatása a túlterheltség csökkentése, és amint a felesleges dolgoktól megszabadulunk, azonnal könnyebbnek és vidámabbnak érezzük magunkat.
2. Növeli az energiát
Egészségi állapotunk romlik, ha akár fizikailag, akár szellemileg, kevés az energiánk.
És mi vesz igénybe túl sok felesleges energiát? Például a dolgok állandó tisztítása és karbantartása…
3. Csökkenti a túlstimulációt
Ha agyunkat egyszerre túl sok zavaró inger éri, túlstimulálódik, és nem tud megfelelően koncentrálni az egyes feladatokra, nem tudja, mit is tegyen. A rendetlenség nagyon erős kiváltó tényezője lehet a túlzott stimulációnak, ami a túlterhelés érzéséhez és energiacsökkenéshez vezet. Viszont kevesebb cucc= kevesebb inger.
4. Csökkenti a bűntudatot
A rendetlenség könnyen bűntudatot okoz, mert állandóan úgy érzezzük, hogy rendet kellene raknunk. Nagyon sokan bűntudatot érezhetnek akkor is, ha nem használnak bizonyos tárgyakat, például ajándékokat, amelyeket számukra kedves személytől kaptak, vagy drága ruhákat, amiket nem hordanak.
A bűntudat nagyrészt negatív érzelem, és általában igaz az, hogy a szorongás és depresszió is könnyebben váltható ki, ha már van a személyben egy alapvető negatív érzelmem, mint például a bűntudat.
Tehát ha bizonyos tárgyak bűntudatot vagy bármilyen más negatív érzetet okoznak, akkor csak szabaduljunk meg tőlük. Mentális egészségünk sokkal fontosabb!
5. Csökkenti a mentális terhelést
A minimalizmus csökkenti a dolgok mentális terhelését, pusztán azzal, hogy csökkenti a dolgok mennyiségét. Ez viszont csökkenti a kimerültséget, a túlterhelést, a bűntudatot és így több időt ad nekünk, amelyet tetszés szerint használhatunk ki. 😉
6. Csökkenti a döntési fáradtságot
A döntési fáradtság és a szellemi terhelés a modern társadalom két legnagyobb idő- és energia elszívása.
Alapvetően mindenki meghatározott mennyiségű hasznos döntési képességgel rendelkezik egy nap alatt. Ha ezt amenniységet már kora reggel elhasználjuk, a “mi legyen a reggeli?”, “mit vegyek fel?”, milyen frizurát készítsek?”, “melyik cipőt válasszam?”, és “melyik busszal érek oda ha
Egy rendezett otthon, ahol alig kell tenni valamit a rend fenntartásáért, és kevesebb választási lehetőséget vagyunk kötelesek a mindennapi életben meghoznunk (mivel csak olyan tárgyak vesznek körül, amelyeket valóban szeretünk és használunk), komolyan növeli a boldogság szintet, és csökkenti a szorongást és a depressziót.
7. Időt takarít meg
Főként azért, mert minimalistaként nem fogunk órákat tölteni azzal, hogy mit viseljünk, hogy állandóan takarítsunk otthon, vagy megtaláljuk a kulcsainkat, stb.
Az időmegtakarítás kétféle módon segíthet a szorongáson és a depresszión.
Egyrészt úgy, hogy minél több időt és energiát fordít az önmagára és az élet élvezésére. Ez a két fő tényező a mentális betegségből való gyógyulásban!
Másrészt bármi, ami hozzájárul az időnk növekedéséhez és az időkezelés javításához, vagyis csökkenti a sokak számára szorongást okozó időhiányt és késést, az automatikusan segíti a szorongás szintjét!
8. Befejezi a másokhoz hasonlítgatást
A minimalista utazás megkezdésekor rájövünk, hogy a birtokolt dolgok valójában nem befolyásolják boldogságunkat és elégedettségünket.
Ez a gondolkodásmód elmozdul a társadalom szokásos nézetétől (minél több és jobb van valakinek, annál sikeresebb), és lehetővé teszi a szabadságot, hogy már nem érezzük kudarcként, nem vagyunk elégedetlenek csak azért, mert nincs annyink, vagy olyanunk, mint másnak.
Plusz ha a közösségi médiában eltöltött időt lerövidítjük, és kevésbé nézegetünk másokat, akkor boldogabbá válhatunk, mert nem hasonlítjuk össze jelenlegi életünket a szociális média tökéletes képével (az életük minden bizonnyal nem mindig annyira tökéletes azonnali ünnepnap, mint amilyennek egy sokat szerkeszgetett képen tűnik…).
A minimalizmus egy másik nézőpontot kínál a tárgyak megfigyelésében, nem azt mondja ki, hogy kevesebbet kellene használni a szociális média felületeit (bár egyébként ezt kellene csinálni, mert csak ez segít abban, hogy jobban megéljük a saját éltünk adott pillanatát!), hanem amikor megnézünk egy képet, amelyiken valaki éppen az új autójával pózol, vagy ha látjuk a valós életben, már nem érezzük magunkat elégedetlennek, mert mi egy régi autót vezetünk. Csak azt látjuk, hogy most ez az, amiben most ez az ember örömét leli, boldog lesz tőle, ezért döntöttek úgy, hogy befektetnek, és ennek nincs semmiféle hatása ránk.
9. Csökkenti az aggodalmat
A minimalizmus segít azonosítani a fontosabb dolgokat az életben, ami megadja a szabadságot és a belső engedélyt, hogy ne aggódjunk a kevésbé fontos dolgok miatt!
Például, én olyan vagyok, aki minden helyzetben talál valamit, amin aggódhat. Tehát ha a barátaimnak ételt főztem és odaégettem valamit, az rengeteg aggodalmat és idegességet okozna. De rájöttem, hogy a barátokkal való vacsorázás fontos része nem az, hogy kulináris készségeimmel (hiányával) lenyűgözzem őket, hanem a társaság élvezete az együtt töltött időben.
Tehát most már nem aggódom, hogy az étel megfelelő-e. Sütök valami apróságot, vagy rendelünk valami ennivalót, és inkább a barátaim életére koncentrálok, mint a tökéletes tálalásra.
10. Csökkenti a pénzügyi bizonytalanságot
A pénzügyekkel kapcsolatos aggodalom könnyen kiválthat szorongást vagy a depresszió érzéseit. De mivel a minimalizmus segít csökkenteni kiadásainkat, segíthet enyhíteni a pénzügyi problémákat is.
Kevesebb vásárlással több pénz marad a zsebünkben, és egy minimalista szemléletmóddal sokkal jobban meggondoljuk mikor és mit is veszünk.
Bízok benne, hogy minél többünknek sikerül megtapasztalnia a szabadság ilyen fokú, és ennyi jótékony hatással járó érzését a minimalizmus segítségével! Célom minél több embernek segíteni bejárni ezt az izgalmas utat, melynek végén egy kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb és célirányosabb élet vár!
Útra fel!