Szerencsére napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap a zero waste-, vagyis a hulladékmentes életmód. Aminek oka ugye, az egyre nagyobb baj, ami a világunkat a mértéktelen fogyasztás miatt veszélyezteti. Mit is jelent ez a két angol szó pontosan?
A zero waste kifejezés Zero Waste International Alliance (ZWIA, magyarul Zero Waste Nemzetközi Szövetsége) által megfogalmazott jelentése a következő:
“A zero waste egy olyan etikusságra, gazdaságosságra és hatékonyságra törekvő mozgalom, amely útmutatóként szolgál az emberek számára, hogy életmódjukat és bevett szokásaikat aszerint változtassák meg, hogy az a fenntartható, a természetben is lejátszódó folyamatokat utánozza. Ideális esetben a zero waste szerint minden termék eredeti funkciójára szánt idejének lejárta után egyéb használati célokra is alkalmazható.”
A minimalizmus, a felesleges tárgyak elengedése, a vásárlások átgondolása, a lényeges dolgokra történő fókuszálás általában magával hozza a környezetünkre való intenzívebb odafigyelést. Elkezdünk gondolkodni, ugyan mi történik azzal a rengeteg kiselejtezett tárggyal? Észrevesszük, egy-egy bevásárlás alkalmával mekkora mennyiségű szemét keletkezik csomagolóanyagokból, szelektíven nem gyűjthető dolgokból. Ha már kevesebb tárggyal élünk együtt, azok legyenek minőségiek, ha már tudatosabban vásárolunk, nézzük meg mégjobban, mit is veszünk.
A minimalizmus is egy jobb élet iránti törekvés, egy olyan formája a létezésnek, amivel egyre kevesebbet ártunk az anyatermészetnek, sőt, lehetőleg inkább segítjük annak továbbélését a fogyasztás, ezáltal a termelés csökkentésével. És ugye a rengeteg hulladék, amit hazahozunk is feleslegesnek számít, nem okoz boldogságot, nem tudjuk újra hasznosítani, viszont egy csomó plusz feladatot ad; megtisztítani, szelektíven gyűjteni, ahhoz tárolót beszerezni, az foglalja a helyet, bizonyos időközönként levinni a szelektív gyűjtőbe, ha az éppen tele vanl, visszavinni, és egy újabb körrel majd valamikor beszuszakolni a kukába… Ennél sokkal egyszerűbb, és időmentőbb megoldás, ha eleve visszük a boltba, (vagy inkább a helyi piacra) a tárolóinkat, befőttes üvegeket, műanyag ételtárolókat, vászon táskát, kosarat, tüll zacskókat, és azokban szállítjuk haza az élelmiszereket. Tehát csökkentsük MINIMÁLISRA a hulladékot is magunk körül!
“A hulladékmentesség lényege, hogy minimálisra csökken a mindennapi életviteled során keletkező hulladék-, valamint szemét mennyisége. A hangsúly azon van, hogy minimálisra csökken, nem pedig azon, hogy elérd a teljesen mentes, nulla hulladék állapotot, mert ez egyszerűen lehetetlen. Ez egy útkeresés, amely során a szokásaid átalakításával egyre kevesebb hulladékot és szemetet termelsz úgy, hogy ez ne igényeljen tőled extra időt, energiát és pénzt. Fontos, hogy a hulladékmentes életmód elérése egy törekvés, nem pedig egy állapot!”
– Kump Edina környezetkutató, hulladékcsökkentési szakértő, a Hulladékmentes.hu alapítója
Kommentek