Túlfogyasztás

“A Föld véges erőforrásait a növekvő életszínvonal és a növekvő lélekszám egyaránt megterheli. 2017-ben a 7,5 milliárdos emberiség 1,7 Földnek megfelelő ökológiai kapacitást fogyasztott (azaz a jelenlegi fogyasztási szinten legfeljebb 4,7 milliárd ember élhetne bolygónk ökológiai határain belül). 2018-ban már augusztus 1-én elértük a túlfogyasztás napját, mert míg a népesség “csak” a 4-szeresére, a termelés a 20-szorosára nőtt, az elmúlt 100 év alatt.

Az előrejelzések szerint 2030-ra 60%-kal nő a világ szükséglete élelmiszerből, takarmányból és rostanyagból – addigra a Föld népessége eléri a 9 milliárdot. Az emberiség növekvő étvágya érinti az ivóvízigényt, a nyersanyagok, az energia, különösen a kőolaj iránti növekvő keresletet.

A növekvő fogyasztás növekvő környezetkárosítással, erdőirtással, szennyezéssel, hulladékkal stb. jár. Van még esély a fenntarthatóságra? Kezdjük ma, még 12 évünk maradt a cselekvésre.

Az alapprobléma az, hogy a fogyasztói társadalom növekedési igénye végtelen, miközben Földünk véges. A fejlett országok lakossága továbbra is aránytalanul többet fogyaszt a bolygó erőforrásaiból.”

Írja az fna.hu.

A felesleges, pillanatnyi örömet okozó kacatok felhalmozásával nem csak az a probléma egy idő után, hogy saját magunkat túrjuk ki a szobánkból/ lakásunkból, elkésünk, mert nem tudunk választani/nem találjuk a megfelelő ruhát/cipőt/táskát/gyerekcuccot, ami persze nem kis stresszt okoz, stb., tehát nem csak személyesen magunknak, hanem globálisan is gondot okozunk a világnak. 

Magyarországon is jóval túllépjük az ideális fogyasztási szintet, ha az egész világ úgy élne, mint hazánk lakossága, akkor is több mint kettő Földre lenne szükségünk.

A bolygó túlterhelése a biológiai sokféleség drasztikus csökkenéséhez vezetett, és mára többek között olyan problémákat okoz, mint a vízhiány, talajerózió, levegőszennyezés vagy az éghajlatváltozás. Ezek pedig fokozzák az extrém időjárási körülményeket, az aszályokat, árvizeket és tűzvészeket. Mindezek pedig további feszültségeket és konfliktusokat váltanak ki, és súlyosbítják a globális egyenlőtlenséget.

A minimalizmus segít abban, hogy felhagyjunk ezzel a hosszú távon (is) káros szokással. Segít rávilágítani arra, hogy ezek a tárgyak mennyire nem adnak hozzá mindennapi jólétünkhöz.

Hogy hogyan? Erről fog szólni a hamarosan elkészülő “Hogyan válj modern minimalistává?” online tanfolyam! 😉 

Tovább a blogra »